Sanal gerçeklik teknolojisi nedir?

Sanal gerçeklik teknolojisi nedir?

Virtual Reality; kısaca VR olarak isimlendirilen ve günümüzde Samsung’un Note5, S7 ve S7 edge telefonları ile  desteklediği, Gear VR gözlükleri ile etrafımızda sıkça gördüğümüz, unreal tabanlı yazılımın sunduğu teknoloji, herkes tarafından etrafta sıkça görülmeye başlandı. Kullanıcılar ise fazlasıyla memnun. Sanal gerçeklik yani VR, sizlere gerçeklik hissini üst düzeyde sunan, gelişmiş görsel yazılım teknolojisidir. Bu gerçeklik bir gözlük, kasklı ekran vb. bir yardımcı aparatla takılarak, göz önüne sunulan görsellikle sağlanıyor. Gerçeklik yaratılırken, tasarımlar ve gerçek dünya ile uyumu kusursuza yakın yapılmaya çalışılıyor. Bu da gerçeklik kaybolmadan kullanıcılar kendilerini sistem içinde hissedebilmesini sağlıyor. Sanal gerçeklik limitleri de, kendi arasında farklı katmanlara ayrılıyor.

 

Kısmı destekli Sanal Gerçeklik: Bu sanal gerçeklik ortamı, Microsoft Simulator Flight, Euro Truck 2 gibi geniş ekranlı oyunlar, özel joystick ve sistemler kurularak, yapılmış programlar ve oyunlarla sağlanır.

 

CAVE: Computer Assisted Virtual Environment sistemleri ise daha gerçekçidir. Bunlarda zemin ve duvara yansıtılmış, farlı açılardan ses ve efektlerin verildiği ve dermal dokunsal algı ile desteklenen sistemlerdir. Bu tür bir sistem sizi bütünüyle içine alacak ve kendinizi tamamıyla orada hissetmenizi sağlayacaktır.

 

CAVE Multi: Cave'den farklı olarak, çevrim içi olarak bir grupla aynı anda bir bölgede hareket edip, konuşmayı ya da oynamayı hedefleyen bir sistemdir.

 

Dünyanın en büyük VR üreticilerinden HTC ve Oculus, bu alanda çok fazla yatırım yapmaktadır. Sadece onların yaptığı yatırımlar değil, bilgisayar ve ekran kartları da, buna göre kendini değiştirmekte ve geliştirmektedir. Facebook tarafından 2 milyar dolara satın alınan Oculus ise; Facebook tarafından geleceğin sosyal ağını inşa edecek ürün olarak görülmektedir. VR Yazılımları sağlık, enerji, endüstriel tasarım,, emlak, otomotiv, oyun,turizm, sanayi, finans gibi birçok sektörde kullanılmaya başlandı.

 

Geçmiş yıllarda çok maliyetli olan VR sistemleri, günümüzde çok daha uygun maliyetlerle karşımıza çıkıyor. Mobil telefonların, ekran kartları ve işlemcilerinin gelişmesiyle, piyasada mobil cihazlarla uyumlu gözlükler 25 lira ile  200 lira arasında değişen fiyatlarla piyasada alıcılarıyla buluşuyor. Çözünürlük kaliteleri daha iyi olan Oculus- HTC gibi markaların gözlükleri ise 800 dolar ile  1200 dolar arasında fiyatlarla alıcısıyla buluşuyor. Sony’nin Playstation VR gözlüğü ise; yaklaşık 1500 liradan alıcısı ile buluşmaktadır. Oyun sektörüne de çok hızlı giren bu gözlükler, Sony – Playstation VR gözlükleri ile şimdiden gönüllerde taht kurdu.

Dünyanın en büyük VR üreticilerinden HTC ve Oculus, bu alanda en çok yatırım yapan şirketler bunun yanında, bilgisayarın işlemcileri ve ekran kartları da modern çağda hızlıca gelişmesi bu yatırımların ilerleyen yıllarda ciddi karşılıklarını alacağını ispatlıyor. Bunun en güzel örneği ise Facebook tarafından 2 milyar dolara satın alınan, Oculus oldu. Facebook sanal gerçekliğin geleceğin sosyal ağını inşa edecek ürün olarak görüyor..

Dünyanın en büyük bankalarından olan CITIBank’ın da, ilgisini çeken ve bu konuda çalışmalara başlayan şirket, hologram teknolojisi ile VR birleştiren bir prototip üzerine çalışmaktalar. Bloomberg ise VR için çoktan bir uygulama çıkardı.  Türkiye ise sanal gerçeklik üzerine Oculus Markette yer alan, Digiturk Play ve LİG TV, Netflix, Youtube gibi uygulamalar markette şimdiden büyük rağbet görmekte. Yazılım alanında VR çalışmaları yapan firmalar oldukça sınırlı ve çok az. Türkiye’de hem bu konuda bilgi sahibi olan çalışan sayısı az, hem de yeni bir teknoloji olduğu için sanal gerçeklik üzerine çok fazla şey üretilemese de, Finanstek Yazılım ODTÜ Teknokent Başvurusunu da VR üzerine hazırladı. Finanstek Yazılım; şimdilik bünyesinde bulunan mimar, tasarımcı, yazılımcı, ses mühendisi ve senaristlerle, emlak sektörü, VR 360 derece ve finans sektöründe, sanal gerçeklik üzerine tasarımlar ve yazılımlar üretmektedir. Finanstek Yazılım VR (sanal gerçeklik) proje müdürü Baytun Bey ile yaptığımız söyleşide şunları ifade etti;

 

“Geleceğin teknolojik gelişimleri VR ile buluşacak. Finanstek olarak amacımız yazılım üzerine kurulan yeni dünya düzeninde, ülkemize en iyi şekilde hizmet ederek, dünya ile eş zamanlı olarak unreal yazılımlar konusunda da büyümek istiyoruz. Ülkemizde, oyun, sanayi, finans, inşaat, perakende ve turizm sektörlerinde sanal gerçeklik yatırımlarının artacağı görüşündeyiz. Sanal gerçekliğin (VR) markaları cezbeden diğer bir yanı ise tanıtım, pazarlama  ve satış alanında müşterilerin fazlaca hoşuna giden bir teknoloji olması. Şuan için devam ettiğimiz 2 proje ve 6 proje teklifi var. Hepsi de kendi sektöründe ilk ve fark yaratacak projeler. Şirketler ciddi şekilde bu akımın bir parçası olmak için en az bizler kadar istekli olması da bizlerin ne kadar doğru bir yolda ilerlediğini gösteriyor. ”

 

VR yazılımların büyüklüğü 2025 yılında 35 milyar dolara ulaşması beklenmekte. Bunun 11 milyar dolardan fazlası video oyunları oluştururken,  emlak, sağlık hizmetleri, mühendislik, medya gibi sektörlerinde bu dilimden ciddi pay aldığı bekleniyor. Ülkemizde ise şuan için VR üzerinde net bir istatistiksel çalışma olmasa da önümüzde ki dönemde ciddi yatırımlar olacağı şimdiden anlaşılıyor.  

 
 
Gönder
Diğer Haberler
Enerji