İstanbul'da meydana gelen terör saldırılarında 44 vatandaş hayatını kaybetti

İstanbul'da meydana gelen terör saldırılarında 44 vatandaş hayatını kaybetti

İstanbul’da Maçka parkında ve Vodafone Arena stadı yanında saat akşam 22:30 sıralarında meydana gelen patlamada son gelen resmi rakamlara göre  30’u polis olmak üzere 44 insanımız hayatını kaybetti. 155 vatandaşımızın ise hastanelerde tedavisi sürüyor. Saldırı statta görevli bulunan çevik kuvvet polisleri hedef alınarak gerçekleştirildi. Saldırıda o sırada taksi içinde yolculuk eden 19 yaşında tıp fakültesi bir öğrenci de hayatını kaybetti. Patlama olan bölgede  yaklaşık 2 metre çapında bir genişlik oluştuğu görüldü. Tahmini olarak bomba yüklü araçta 300-400 kilo patlayıcı olduğu düşünülüyor.

 

Şehit cenazeleri için ilk tören 5 şehit için Vatan Caddesi Emniyet Müdürlüğü önünde gerçekleştirildi.     

 

Bakan Süleyman Soylu’nun yaptığı açıklamalarda saldırının PKK Terör örgütü tarafından yapıldığı belirtildi. Bakan bugün ki hayatını kaybeden güvenlik mensuplarımızın şehit cenazesinde çok sert açıklamalarda bulundu. Bakan, “40 yıldır bu hainlik ve alçaklıkları yapıyorsunuz ama sonucu ne oldu? Mağarada hayvan gibi yaşamaktan başka elinize ne geçti” diyerek sözlerini bitirdi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’da törene katılarak “Bu alçaklardan en ağır şekilde hesabı sorulacak. Bizi bunlarla korkutmayı hedefliyorlarsa, biz öyle korkup meydanı bu alçaklara, kahpelere bırakacak kadar alçalmadık. Biz kefenimizi giyerek yola çıktık. Çekinmek gibi bir şey söz konusu değil. Bu vatan, bu vatanın gerçek anlamda sahiplerinindir. Bunların en ufak hissesi, payı söz konusu değildir ” dedi.

 

Başbakan Binali Yıldırım’da törende yerini aldı. Başbakan, “Ne yaparlarsa yapsınlar bu millet büyük bir millettir. 15 Temmuz'da nasıl alçak FETÖ örgütüne dersini verdiyse, ne kadar örgüt varsa bunların kökünü kazıyacak irade de vardır, güç de vardır.” ifadelerini kullandı.

Gönder
Diğer Haberler
Enerji