İstanbul'da meydana gelen elektrik kesintilerinin sebebi açıklandı

İstanbul'da meydana gelen elektrik kesintilerinin sebebi açıklandı

2 gündür İstanbul'da yaşanan elektrik kesintileri ile ilgili enerji bakanlığı resmi web sitesinden bir bildiri daha yayınladı. Sakarya bölgesinde meydana gelen ve 7 adet iletim hattında yaşanan kopma sorunuyla bir süredir İstanbul ve çevresine enerji verilemiyordu. Konuyla ilgili bakanlığın yaptığı önceki açıklamaya göre; hava şartlarının normale dönmesiyle 7 hat boyunca 4 adet 20m*80m boyutunda ki direğin tamamen yıkıldığı, 69 adet direk üstü kulenin kırıldığı ve koptuğu tespit edilmiştir. Düzenli bakımları yapılan ve bazıları çok yakın zamanda yenilenen hatlarda, bu boyutlarda bir hasarın nasıl oluştuğu ile ilgili tüm ihtimaller üzerinde durulmaktadır. Bu çerçevede Bakanlık birimlerimizin çalışmalarının yanında, hasarın neden kaynaklandığını tespit etmek için, Emniyet Genel Müdürlüğümüz ile koordineli bir inceleme başlatılmıştır.

 

Enerji Bakanlığının sitesinde yayınlana son duyuru ise şu şekildedir.

 

Marmara Bölgesi'nin kuzeyinde yaşanan yoğun kar yağışı ve fırtınanın, Anadolu'dan gelen ve İstanbul'u besleyen iletim hatlarında meydana getirdiği arızaların giderilmesine yönelik çalışmalar tüm hızı ile devam etmektedir.

Yedi hattın tamamında, Sakarya sınırları içerisinde meydana gelen tüm kopma ve arıza noktaları tespit edilmiş olup, 11 farklı ekiple bu noktalarda çalışmalar sürdürülmektedir.

Kesintiler İstanbul'un genelini etkilememekte, belli bölgelerde kısmi olarak sürmektedir.

Kısa sürede İstanbul'un tamamına elektrik verilmesi sağlanacaktır.

 

Çalışmalar yoğun kar yağışı, fırtına ve sise rağmen ara verilmeden gerçekleştirilmektedir.

Kesintilerin, elektriğin yetersizliğinden dolayı olduğu yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.

 

Bakanlığımız ilgili tüm birimleri sahadaki çalışmaları takip etmekte ve yönetmektedir.

 

Vatandaşlarımızın bilgisine sunulur.

Gönder
Diğer Haberler
Enerji