Dünya Bankası TANAP İçin 800 Milyon Dolarlık Krediyi Onayladı

Dünya Bankası TANAP İçin 800 Milyon Dolarlık Krediyi Onayladı

Dünya bankası, TANAP projesi kapsamında Türkiye ve Azerbaycan garantörlüğünde, her ülke için 400 milyon dolar olan 800 milyon dolarlık krediyi onayladı.

Dünya bankası, TANAP projesi kapsamında Türkiye ve Azerbaycan garantörlüğünde, her ülke için 400 milyon dolar olan 800 milyon dolarlık krediyi onayladı. Dünya bankası, Türkiye için ek olarak Sürdürülebilir Şehirler Projesi kapsamında 132.7 milyon dolar krediyi de onayladı.

TANAP projesi kapsamında üretilecek gaz, TANAP ile Yunanistana, TAP ile İtalya’ya ulaştırılacak. Azerbaycanın üreteceği 16 milyar metreküp doğalgazın, 6 milyar metreküpünü Türkiye, 10 milyar metreküpü de Avrupa ülkeleri tarafından alınacak.

TANAP 1850 kilometre uzunluğunda olacak ve Türkiye üzerinden, Yunanistandaki TAP hattına bağlanacak. TAP hattı ile birlikte İtalya üzerinden, Avrupa pazarına erişecek. Bu kapsamda Dünya Bankası Avrupa ve Orta Asya Başkan Yardımcısı Cyrill Muller, TANAP’ın bölge ticaretine olumlu katkılar sağlayacağını vurguladı.

Sürdülebilir Şehirler Projesi kapsamında, kredinin onaylanmasıyla birlikte, belediyeler sürdürülebilirlik için oluşturdukları altyapı planları ile krediden faydalanabilecekler. Dünya Bankası, Sürdürülebilir Şehirler Projesi kapsamında onaylanan kredinin, bazı şehirlerin için sosyal, ekonomik ve sürdürülebilirlik anlamında kullanılacağını vurduladı.

Gönder
Diğer Haberler
Enerji