Barter sistemi nedir?

Barter sistemi nedir?

Barter sistemi bir nevi değiş tokuş anlaşmasıdır. Bu sistemi 1945’lı yıllarda kendi parası ile ödemeye yapamayan Almanya kullanarak Latin Amerika ve Doğu Avrupa ile ticaret sorununu bir nebze aşmıştır. 1934 yılında Avrupa küçük ve orta ölçekli işletmeleri korumak için İsviçre’de World International Receiprocal (WIR) adında bir organizasyon kurmuşlardır.  WIR adlı organizasyon 2004’li yıllına gelindiğinde 65 000 üyeden fazla sistemiyle Avrupa 4 milyar frank gibi bir rakama ulaşmıştır. Avrupa ülkelerinde Barter sistemi savaş döneminde şirketlerin bir kısım yaralarını sarmasına yardımcı olmuştur. 1960’lı yıllarda ise ABD uygulanan bir sistem olmuş. Çok hızlı yayılan barter sistemi Amerika’da 35 senede 300 000 aşkın üye sayılı toplamda 600 barter şirketine oluşmuştur.

 

Türkiye’de ilk olarak 1939’da ticarette kullanmak üzere  “Takas Komisyonu Kanunu” çıkmış sonrasında TAKAS Limited Şirketi kurulmuştur. 1945 yılında ise kliring, döviz ve takas şekliyle ticaretin kabul edilmesinin ardından 1945 yılında şirket tasfiye edilmiştir.  1958’de ise ülkemizde bu kanun tamamıyla kaldırılmıştır.  1990’lı yıllarda ülkemizde İhracat rejim kararı ile 40 yıldır faaliyet gösteren barter sistemi ülkemizde ilk olarak 1992 yılında kullanılmıştır.

 

Bugün itibariyle inşaat, yapı malzemeleri ve hizmet sektörlerinde kullanılan barter sistemi piyasadaki paranın dolaşım hızı düştüğünde şirketlere nefes aldırması adına iyi bir tercih gibi görünmektedir. 

Gönder
Diğer Haberler
Enerji